ΑΠΟΕΛ - Σούντουβα | Αναλύσεις Champions League - Προκριματικά | Sportingbet Blog

ΑΠΟΕΛ – Σούντουβα: Ψάχνει μια μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά

ΑΠΟΕΛ – Σούντουβα και οι Κύπριοι παίζουν… τελικό πρόκρισης! Βέβαια, ξέρουν καλά από ευρωπαϊκές παραστάσεις και μεγάλες εμφανίσεις. | Champions League

Εφιαλτικό μπορεί να χαρακτηρισθεί το πρώτο φετινό ραντεβού του ΑΠΟΕΛ στο Champions League, μιας και το ταξίδι στη Λιθουανία δεν θύμισε σε τίποτε στιγμές του παρελθόντος. Η Σούντουβα με τα τρία γκολ της σόκαρε τους Κύπριους, όμως ένα γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε την ευκαιρία στον ΑΠΟΕΛ να ονειρεύεται πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Αλλωστε, ξέρει από ανατροπές και μεγάλες βραδιές ο ΑΠΟΕΛ, όπως τον Μάρτιο του 2012 που πετούσε εκτός συνέχειας την Πρωταθλήτρια Γαλλίας Λυών και βρισκόταν στα προημιτελικά του Champions League! To ΓΣΠ ήταν κατάμεστο, ρεκόρ προσέλευσης και ο ΑΠΟΕΛ δεν θα μπορούσε να έχει καλύτερο ξεκίνημα… Οι Κύπριοι στην πρώτη φάση που βρήκαν κενό χώρο δεν έχασαν την ευκαιρία και στο 9′ ο Μαντούκα έβαλε… φωτιά για το 1-0, ισοφαρίζοντας έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα! Ενα τρελό ματς μέχρι το τέλος, με τους Κύπριους να έχουν ευκαιρίες, αλλά και να αντέχουν την πίεση των Γάλλων! Οι γηπεδούχοι δε λύγισαν ούτε στην παράταση, όταν λόγω αποβολής του Μαντούκα έμειναν με δέκα παίκτες.

Και στη ρώσικη ρουλέτα υπήρχε ο Χιώτης! Ο Ελληνας γκολκίπερ έστειλε τον ΑΠΟΕΛ στους «8» κάνοντας συγκλονιστικό ματς. Δυο φορές… ψάρεψε Λακαζέτ και Μπαστός κι έδωσε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Απόλυτα ψύχραιμοι οι Κύπριοι, Aϊλτον, Μοράις, Αλεξάνδρου και Τριχόφσκι έγραψαν τη δική τους ιστορία!

* Ισχύουν Οροι και Προϋποθέσεις

“21+, Αρμόδιος ρυθμιστής: UKGC, Συχνή συμμετοχή: κίνδυνος εθισμού και απώλεια περιουσίας, ΚΕΘΕΑ: 210 9237777”